Blog

różne kształty kryształów kamieni szlachetnych

Formy i kształty kryształów

Kryształy mają różne kształty i rozmiary. Kamienie naturalne kształtują się na Ziemi w różnych formach, na które w dalszym etapie ich życia ma wpływ natura w całej swojej okazałości.Nieoszlifowane, naturalne kryształy mają wiele różnych kształtów w zależności od swojej wewnętrznej struktury. Kształt kryształu jest tworzony przez uporządkowany układ pierwiastków chemicznych, który ten kształt dyktuje. Istnieją różne struktury kryształów, które określają kształt wzrostu minerałów i kryształów. Sieć krystaliczna to wzór, który powtarza się, gdy kryształy rosną nabierając różnych form. Najpopularniejszą z nich to szczotka krystaliczna. To właśnie od niej zaczniemy.

O co chodzi z tymi szczotkami?

Szczotka krystaliczna to naturalna forma występowania wielu kryształów. Jest to skupienie różnej wielkości kryształów, narastających blisko siebie na wspólnym podłożu. Najczęściej powstają na ścianach szczelin, jaskiń oraz różnego rodzaju pustek skalnych. Szczotki krystaliczne mogą być zbudowane z kryształów jednego lub kilku różnych minerałów reprezentowanych m.in. przez kwarce, baryt, granaty, gips i wiele innych. W tej formie najczęściej można spotkać ametyst, cytryn, kryształ górski.Szczotka ametystowaOdkryjSzczotka kwarcu dymnegoOdkryjSzczotka cytrynuOdkryj Previous Next

Geody

Geody to przestrzeń masy skalnej wypełniona minerałem. Puste miejsca w skałach zostają wypełnione minerałami w skutek krystalizacji. Geody mają zazwyczaj owalną formę. Na ściankach ich kulistej wnęki tworzą szczotki kryształów skierowanych swoimi końcami ku środkowi geody, tworząc bardzo zjawiskową kryształową grotę. Geody tworzą najczęściej minerały takie jak ametyst, agat i kwarc.

Bryłki 

Surowe:
Takie kryształy – masywne kawałki kamienia, drobne bryłki lub monokryształy – nie zostały w żaden sposób ukształtowane ani zmienione. Ich formę nadała im natura. Niektórzy czują, że ich energia jest silniejsza lub czystsza. Są też częściej wybierane przez kolekcjonerów okazów geologicznych.Surowa forma nie zawsze oznacza szorstką bryłę. Kryształy mogą przyjmować przybierać kształt sześcianu (piryt), ośmiościanu foremnego (fluoryt) czy dwunastościanu rombowego (granat).
Polerowane:
Takie bryłki powstają poprzez umieszczenie ich w obracającym się cylindrze wraz z serią materiałów ściernych, aż szorstkie krawędzie staną się gładkie i zaokrąglone. Maszyna ta wyglądem przypomina naszą starą, poczciwą pralkę franie, stąd też nazwa takich kamieni – bębnówka.Poza naturalnymi formacjami kryształów, istnieje nieograniczona ilość kształtów nadanych im przez człowieka. Kryształowe jajka, serca, obeliski, różdżki czy figurki.Bez względu na to, co wolisz, pomocne jest posiadanie w swojej kolekcji różnorodnych kształtów kryształów, abyś mógł przekonać się, które bardziej do Ciebie przemawiają.

Szukaj

Kategorie

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.

Zobacz również

12 inspiracji na świąteczny prezent

7 grudnia 2022

Witaj grudniu! Święta coraz bliżej, a Ty nie masz jeszcze pomysłu na...

Kamienie na stres

27 listopada 2022

Bardzo często otrzymuje pytania, czy znam kamienie na stres. Mam dla Ciebie...

Pies – opis chińskiego znaku

22 listopada 2022

Według chińskiego horoskopu Pies jest znakiem osób urodzonych w 1922, 1934, 1946,...