Artsento
Blog
Czy kamień jest prawdziwy

Czy kamień jest prawdziwy

Spotkałam się w internecie z trendem, w którym ludzie z pomocą lodu lub ognia rozpoznają czy dany kamień jest prawdziwy. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że te metody nie są dobre, ponieważ mogą uszkodzić kamienie i wprowadzić nas w poważny błąd.

Geolodzy mają co najmniej trzy sposoby na to, aby sprawdzić, czy dany kamień jest prawdziwy oraz z jakim konkretnie minerałem mają do czynienia. Domowe warunki pozwalają na wykorzystanie tylko jednego, który na szczęście jest dobrym i miarodajnym sposobem. Zanim o nim opowiem więcej, chciałabym obalić mity, które krążą w Internecie. 

Metoda na ogień 

Polega ona na trzymaniu kryształu nad ogniem. Ta technika zakłada, że jeżeli kamień zabarwi się na czarno, to z pewnością nie jest prawdziwy.

😨 MIT 😨

Jeżeli kamień nie będzie umieszczony bezpośrednio w płomieniu, tylko nad nim, to bez wątpienia okopci się i zrobi czarny.

Kolejnym powodem, dla którego kamień może stać się czarny jest z pewnością niewidoczny brud. Kamienie, które leżą na półce, łapią kurz oraz tłuszcz, który przykleja się do ich ścianek tak, że nasze oko tego nie widzi. W efekcie Kryształ Górski po podpaleniu, zrobi się czarny.

Metoda na lód

W tej metodzie trzeba położyć kamień na lód i obserwować czy ten topnieje. 

😨 MIT 😨

Kamień, który trzymasz w temperaturze pokojowej, zawsze będzie cieplejszy od lodu. Gdy położymy go na lodzie, z pewnością kamień roztopi lód, bo jest od niego cieplejszy. Fizyki nie da się oszukać, przynajmniej nie w tym teście.

Jak sprawdzić czy kamień jest prawdziwy

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój kamień jest prawdziwy, zapoznaj się ze skalą Twardości Mohsa. W przeciwieństwie do technik z ogniem lub lodem, ta metoda uznawana jest przez naukowców. Używamy jej do oceny twardości danego kamienia . Dzięki niej przekonasz się, czy Twój kamień jest prawdziwy, czy nie. O tej skali pisałam już we wcześniejszym artykule, ale tym razem mocniej rozbuduje ten wątek.

Twardość kamienia to nic innego jak jego odporność na zarysowanie innym minerałem lub przedmiotem. Szacujemy ją w dziesięciostopniowej skali, gdzie wartość 1 oznacza najbardziej miękki minerał, jakim jest Talk. Najwyższą, a zarazem najtwardszą wartością jest dziesiątka, której bez wątpienia odpowiada Diament. Zerknij proszę na pozostałe wartości skali Mohsa i ich  kryształowe odpowiedniki. 

  • Talk – w skali twardości Mohsa ma wartość 1
  • Gips – ma twardość w skali Mohsa to 2
  • Kalcyt – to twardość 3
  • Fluoryt – twardość 4
  • Apatyt – twardość 5
  • Ortoklaz – twardość 6
  • Kwarc – twardość 7
  • Topaz – twardość 8
  • Korund – twardość 9
  • Diament –  twardość 10

Kilka wskazówek

Gdy poznasz wszystkie wartości w skali Mohsa i dowiesz się, jakie są schematy postępowania, to z łatwością rozpoznasz czy Twój Ametyst jest prawdziwy. 

Kamienie o niskiej twardości w skali Mohsa (1 i 2) można zarysować paznokciem, z kolei minerały, które mają twardość do 3 w skali, można z pewnością zarysować miedzianym drutem. Kryształy o wartościach 4 i 5 z łatwością porysujesz stalowym ostrzem. 

Aby sprawdzić czy dany kryształ ma 6 w skali twardości trzeba zarysować go szkłem. Jeżeli zobaczysz rysę to z pewnością dany kamień jest co najmniej Ortoklazem.

Im wyżej skali tym robi się ciekawiej, ponieważ minerały od 7 do 8 rysują szklane powierzchnie, a te 9-10 przecinają szkło. W związku z tym, nie powinno Cię już dziwić, że do cięcia szkła używa się diamentowych tarcz. 

Stopień twardościMinerałJak rozpoznać
1Talkmożna go zarysować nawet paznokciem
2Gipspodatny na zarysowanie paznokciem
3Kalcytmożna zarysować co najmniej drutem miedzianym
4Fluorytmożna zarysować min. nożem
5Apatytzarysowanie nożem jest możliwe ale z większą trudnością
6Ortoklazmożna zarysować szkłem oraz czymś metalowym
7Kwarcminerał o tej twardości może zarysować szkło
8Topazz łatwością rysuje szkło
9Korundmoże przeciąć szkło
10Diamentprzecina szkło

Sprawdź, czy Twój kamień jest prawdziwy

Tabelka, którą widzisz to ściąga, która pomoże Ci bardziej zrozumieć sposób w jaki sprawdzamy twardość danego kamienia, a także jego autentyczność. Każdy kamień, który możesz kupić w moim sklepie, ma podaną twardość w Skali Mohsa, dzięki czemu nie musisz jej daleko szukać.

Podam Ci przykład, który mam nadzieję, że pomoże Ci zobrazować cały proces. Zaczynamy!

Gdy będziesz się zastanawiać czy Twój kryształ jest prawdziwy, możesz przeprowadzić mały eksperyment. Załóżmy, że trzymasz w dłoni kamień, który jest w kolorze fioletu i zastanawiasz się, czy to na pewno jest Ametyst. Aby dowiedzieć się, jaka jest twardość tego kryształu w skali Mohsa, wchodzisz na www.artsento.pl i odnajdujesz go za pomocą lupki. W informacjach dodatkowych, które są tuż pod opisem kamienia, dowiadujesz się, że Ametyst ma twardość 7.

Siedem w tabeli oznacza Kwarc, który bez wątpienia zarysuje szkło. W związku z tym udajesz się do kuchni, znajdujesz szklankę i w niewidocznym miejscu rysujesz po niej kamieniem. Jeżeli pojawi się na niej rysa, to z pewnością trzymasz w dłoni najprawdziwszy Ametyst.

Kamienie Artsento

Wszystkie kamienie, które możesz kupić w moim sklepie pochodzą z legalnego źródła. Są one potwierdzone przez zaufanego geologa oraz mineraloga.

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się rozjaśnić Ci temat związany z testowaniem kamieni. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu, możesz śmiało do mnie napisać. Z przyjemnością pomogę i odpowiem na wszystkie.

Namaste,

Daria.

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
[newsletter_form type="minimal" confirmation_url="#"]
Zobacz również
Prezent dla zodiakalnej Panny – co wybrać?
11 czerwca 2024

Prezent dla zodiakalnej Panny to wielkie wyzwanie! Uśmiecham się na samą myśl...

Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...