Gdy powstał blog, zależało mi, by pierwszym wpisem został ten o oczyszczaniu kamieni.
Technik jest wiele. Jeżeli jeszcze ich nie znasz, możesz o nich przeczytać TUTAJ.
Jedną z nich jest woda. Niestety nie wszystkie kamienie mogą być poddane temu rytuałowi.
Długo zastanawiałam się, jaki jest powód. Czy zależy to od koloru, czy od właściwości chemicznych danego kryształu.
Po dłuższych poszukiwaniach w końcu odkryłam, czemu niektóre kamienie nie mogą mieć styczności z wodą. Odpowiedź znalazłam na zagranicznym blogu u Rose Putnama. Jednym z wyznaczników jest jego twardość. W ustaleniu konkretnych danych pomoże nam dziesięciostopniowa skala Mohsa, bo to od niej zależy czy dany kryształ może brać kąpiele wodne, czy nie.
Kamienie, które mają 5 lub mniej w skali Mohsa, nie mogą przebywać w wodzie, ponieważ grozi im rozpuszczenie lub pękanie.
Jest kilka sposobów na sprawdzenie twardości danego kryształu.
Na szczęście nie musisz się tym zajmować. Kamienie, które kupujesz w moim sklepie, mają informacje o skali twardości Mohsa. Wystarczy, że zajrzysz do zakładki „dodatkowe informacje” i już będziesz wiedzieć, czy mogą być oczyszczane w wodzie, czy nie.
Niestety w kilku przypadkach skala Mohsa nie może być jedynym drogowskazem, który powie czy można dany kamień oczyszczać w wodzie.
Kryształy są połączeniem różnych minerałów. W kamieniu z pozoru twardym, według skali Mohsa, może być komponent delikatnego, który nie może przebywać w środowisku wodnym. Na szczęście zebrałam tutaj tych kryształowych outsiderów. Co ciekawe są takie kamienie, które mimo wysokiej twardości w skali nie mogą przebywać w wodzie, oraz te delikatne, którym woda nie zrobi żadnej krzywdy. Takie cuda potrafi tylko stworzyć matka natura.
Kryształy, które są twarde, ale nie możesz oczyszczać ich w wodzie.
MAGNETYT
W skali twardości Mohsa ma od 5,5 do 6,5. Niestety nie może mieć kontaktu z wodą, ponieważ magnetyt jest rudą żelaza. A metal pozostawiony w wodzie rdzewieje.
Bardzo zbliżony w skali twardości Mohsa do Magnetytu. Jest on tlenkiem żelaza, który rdzewieje w kontakcie z wodą.
Zawiera w sobie hematyt. Pozostawiony na dłużej w wodzie, może zardzewieć.
KWARC MANDARYNKOWY
Rodzina kwarców bardzo lubi wodę i może być w niej oczyszczana. Wyjątkiem jest kwarc mandarynkowy. Minerałem, który nadaje mu piękny i wyrazisty kolor, jest tlenek żelaza.
JASPIS RUINOWY
W skali twardości Mohsa jaspis ten ma wartość od 6,5 do 7. Nie zaleca się moczyć go w wodzie, ponieważ zawiera w sobie hematyt.
JADEIT
W skali twardości Mohsa otrzymuje wartość od 6,5 do 7. Jadeit może być oczyszczany pod bieżącą wodą, ale nie powinien być zanurzany w niej przez dłuższy czas. To bardzo wrażliwy kamień, dlatego upewnij się, że woda jest pozbawiona chloru. Pamiętaj, by po oczyszczaniu od razu wytrzeć go suchym ręcznikiem. Nie pozostawiaj go do wyschnięcia, ponieważ może to uszkodzić jego piękną powierzchnię.
To minerał żelaza z gromady siarczków. Mimo swojej twardości (6-6,5) nie może przebywać w wodzie.
Miękkie kryształy, które mogą być oczyszczane w wodzie.
BURSZTYN
W skali twardości Mohsa bursztyn otrzymuje wartość od 2,0 do 2,5. Jak wszyscy wiemy, jest to żywica, a sam kamień nieodłącznie kojarzy nam się z wodą. Może spokojnie przebywać w wodzie.
GAGAT
Jego twardość w skali wynosi 3,5. Gagat zwany węglem jubilerskim możesz spokojnie oczyszczać pod strumieniem wody. Według Rose Putnama powstał w wyniku kompresji węgla i świeżej wody. Podobnie jak z bursztynem, woda nie powinna mu zaszkodzić.
Mam nadzieję, że wiedza ta będzie dla Ciebie przydatna i rozwieje Twoje wątpliwości. Warto sprawdzić, czy dany kryształ może być oczyszczany przy pomocy wody. Dzięki temu Twoje kamienie będą przez długi czas pomagać, a Ty nie będziesz obawiać się, czy woda będzie przyjacielem, czy wrogiem danego kryształu.
A gdyby tak się stało, że Twój kamień potrzebuje nagłego oczyszczenia, ale nie masz możliwości, aby sprawdzić jego twardość, możesz użyć białej szałwii. Kadzidło ma taką samą moc oczyszczania jak woda.
Pamiętaj o jednym. To, która metoda będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie, podpowie Ci intuicja.