Artsento
Blog
przesilenie letnie Litha

Litha, święto światła i miłości

Pewnie wiesz, że bardzo kocham lato. Ta miłość jest tak wielka, że ciężko mi ją ubrać w słowa. Za kilka dni, bo 21 czerwca słońce będzie świeciło najdłużej i najcieplej na naszym niebie. Czy to nie jest wspaniałe? A wiesz, że w tym dniu będziemy obchodzić święto przesilenia letniego, zwaną przez celtów Litha?

To dzień, w którym świętujemy prastare przekonanie, które mówi, że światło zawsze pokona ciemność. W dawnych czasach ludzie obchodzili święto Lithy hucznymi tańcami oraz zabawą i śpiewem do białego rana. Uważali, że tego dnia energia słońca ma o wiele większą moc niż zwykle. A sam dzień jest “naładowany” pozytywną wibracją. W słowiańskiej tradycji, to nic innego jak znana wszystkim Noc Kupały. 

A jak możemy to święto spędzić we współczesnych czasach? Mam Ciebie kilka propozycji.

Wstań wcześniej niż zwykle i przejdź się na krótki spacer

Nie namawiam Cię do wstawania skoro świt, ale wiedz, że energia wschodu słońca jest zupełnie inna niż zachodu. Ta pierwsza, taka świeża i natchniona, daje dobrą energię na cały dzień. Warto też przejść się boso po trawie. To pomoże Ci dobrze uziemić się i nabrać pewności siebie. Na poranny spacer możesz wziąć swoje ukochane kryształy. Kamienie, które najlepiej nas uziemiają to CZARNY TURMALIN, HEMATYT, HELIOTROP, OBSYDIAN MAHONIOWY, KWARC DYMNY, TYGRYSIE OKO.

Być uziemionym oznacza, że Twoje myśli się uspokajają, nie gubisz się w nich i nie przytłacza Cię ich natłok. Uziemienie to świetny kontakt z samym sobą, który przywraca Twoje spokojnie odczuwanie i bycie w tu i teraz.

Wprowadź do swojego domu piękny zapach

Jeżeli nie możesz wybrać się na poranny spacer, warto aby 21 czerwca, tuż po wstaniu powitać wschodzące słońce i zapalić kadzidło. Możesz wybrać różane, lawendowe, sosnowe, cynamonowe, cytrynowe lub pomarańczowe. Te są najbliżej skojarzone ze świętem Lithy, ale możesz użyć też takiego, jakie lubisz. Ja kocham zapach SATYA NAG CHAMPA AYURVEDA i myślę, że z nim powitam dzień. Jeżeli nie lubisz kadzideł, możesz zastąpić je gałązką SZAŁWII.

Postój kilka chwil ze słońcem padającym Ci na twarz. Niech dym z kadzidła swobodnie unosi się i wylatuje przez okno, a piękny zapach niesie się dalej.

Celebruj chwile z pyszną ziołową herbatą

Aby poczuć magię Przesilenia Letniego, nie musisz robić wielkich rzeczy. Wypicie herbaty miętowej będzie także dobrym podkreśleniem tego dnia. Jeżeli nie przepadasz za miętą, możesz skomponować swoją ziołową mieszankę.

Zioła, które idealnie rezonują z energią Święta Lithy to: cynamon, dziurawiec zwyczajny, rozmaryn.

Zapal świece

Ogień to jeden z najważniejszych motywów uroczystości Przesilenia Letniego.

Nie każdy może pozwolić sobie na taniec wokół ogniska. Na szczęście mamy świece!

Zapal ich tyle, ile podpowiada Ci intuicja. Ja planuje zapalić kilka świec w każdym pokoju.

Bardzo lubię energię ognia.

Użyj kryształów na odwagę, ochronę i siłę 

Idealne do tego będą: cytryn, karneol i tygrysie oko. Wyjdź ze swoimi kamieniami na słońce i trzymając je w dłoni. Postój w nim przez kilka chwil. Możesz też w myślach poprosić, aby tegoroczne Przesilenie Letnie przyniosło Ci to, czego pragniesz, czyli odwagę, ochronę lub siłę. A może wszystko razem? Potem włóż kamień lub kamienie do kieszeni i ciesz się magią dnia.

Zrób wianek

Stwórz swój własny wianek na głowę lub powieś go na drzwiach swojego domu.

To jak będzie wyglądał, zależy tylko od Twojej wyobraźni. Ważne, aby w jego centrum znalazły się kwiaty o promienistych płatkach, które symbolizują słońce.

Możesz użyć takich kwiatów jak: stokrotki, nagietki, słoneczniki czy goździki. Dobrym pomysłem będzie też wkomponowanie róży, rumianku czy paproci.

Spraw aby dzień Przesilenia Letniego był dla Ciebie wyjątkowy.

Ja już wiem, jak on będzie wyglądał, a Ty? 

Poniedziałkowe święto przesilenia Letniego chce spędzić na łonie natury z moimi kryształami. Oczywiście nie zabraknie w nim także aromatycznej ziołowej herbaty i świec.

To w końcu święto Lithy, czyli światła i miłości. Tego dnia trzeba cieszyć się i naładować pozytywną energią. Z okazji nadchodzącego święta Przesilenia Letniego chcę życzyć Ci, aby wszystkie Twoje dni były wypełnione miłością i światłem. Pamiętaj, światło zawsze zwycięży z ciemnością.

Namaste.

Daria.

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...