Artsento
Blog
Czym jest medytacja i od czego zacząć a czakry

Czym jest medytacja i od czego zacząć?

Istnieje wiele sposobów na zrelaksowanie się. Każdy poszukuje nieco innych rozwiązań. Jednym z nich jest medytacja, która ma na celu oczyszczenie umysłu, a także wyzbycie się psychicznego napięcia. Zalet takiego treningu świadomości jest znacznie więcej. Czym jest medytacja? Dlaczego warto się na nią zdecydować? W jaki sposób powinniśmy ją rozpocząć? Czym charakteryzuje się medytacja z kamieniami naturalnymi? Czym jest medytacja czakr? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest medytacja?

Medytacja to w praktyce pewnego rodzaju trening umysłu, który charakteryzuje się elementami relaksacyjnymi, skupienia i świadomości. Często wiąże się to z wprowadzeniem się w nieco inny stan świadomości. Z całą pewnością można stwierdzić, że medytacja dla naszego umysłu jest podobnym zjawiskiem, co dla ciała ćwiczenia fizyczne. Tego typy praktyki w większości przypadków wykonuje się indywidualnie, najczęściej w pozycji siedzącej i z zamkniętymi oczami. 

Głównym celem medytacji jest zbudowanie harmonijnego życia, jak również możliwie najlepsze zrozumienie innych i samego siebie. Dzięki temu podejmowanie nawet najtrudniejszych decyzji nie powinno sprawiać tyle problemów.

Medytacja to jedna z umiejętności, która powinna być trenowana, w przeciwnym wypadku efekty będą mierne i niesatysfakcjonujące. 

Medytacja pochodzi od łacińskiego słowa “meditatio”, co oznacza rozważanie, zagłębienie się w myśli, namysł. Zjawisko to jest wynalazkiem epoki antycznej- wówczas medytacja była jedną z tradycji religijnych. Na dzień dzisiejszy jest to fundamentalna część buddyzmu, hinduizmu i konfucjanizmu. Co więcej, jest to również jeden z filarów popularnej jogi.

Czym jest medytacja i od czego zacząć - jak medytować

Dlaczego warto zdecydować się na medytację?

Nie da się ukryć, że medytacja to bardzo szerokie pojęcie. Istnieje wiele technik i celów takich działań. Nie bez powodu takie praktyki cieszą się tak dużą popularnością. Wbrew pozorom nie jest to jedynie sposób na to, by skutecznie się wyciszyć i uwolnić umysł od myśli. Osoby, które regularnie medytują z reguły mogą cieszyć się z obniżonego ciśnienia krwi. Zmniejszeniu ulega również tętno, jednocześnie przyspiesza metabolizm. 

Potwierdzono badaniami, że medytacja może wspomóc leczenie niektórych dolegliwości. Wśród nich wyróżniamy:

 • bezsenność,
 • nadciśnienie,
 • arytmię serca,
 • złagodzeniu ulega migrena,
 • możemy uporać się z chronicznymi bólami,
 • jednocześnie ma pozytywny wpływ na niebezpieczną dla zdrowia depresję.
Czym jest medytacja i od czego zacząć - medytacja z kamieniami

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że medytacja dobrze oddziałuje na nasz mózg. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że zmieniają się częstotliwości fal mózgowych, jednocześnie zwiększa się poziom serotoniny w mózgu. Warto powiedzieć o pozytywnych zmianach w mózgu, które dotyczą stref odpowiadających za stres, empatię i pamięć. 

W jaki sposób powinniśmy rozpocząć medytację?

Istnieje wiele rodzajów medytacji, które znacząco się od siebie różnią. Dla osób początkujących zalecana jest technika oddechowa, która uznawana jest za jedną z łatwiejszych. W pierwszej kolejności należy odnaleźć w mieszkaniu ciche i spokojne miejsce- jakiekolwiek przeszkadzanie jest bowiem negatywnym zjawiskiem. Następnie ustawiamy minutnik na około 5 minut. Jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednia pozycja, w której najważniejszy jest wyprostowany kręgosłup. 

W kolejnym etapie zamykamy oczy i bierzemy kilka oddechów przez nos, a następnie powietrze wypuszczamy ustami. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco się uspokoić, jednocześnie wejdziemy w stan koncentracji.

W tym miejscu ważne jest to, aby całą uwagę skupiać na własnym oddechu, a dokładnie na tym, w jaki sposób powietrze jest w stanie przelatywać przez nos.

Co ciekawe, w ciele występuje kilka miejsc, które umożliwiają obserwowanie oddechu. Nie zmienia to jednak faktu, że najłatwiej jest po prostu zacząć od dziurek w nosie. Za każdym razem, gdy rozpraszamy się myślami z zewnątrz, starajmy się powracać do oddechu. Należy postępować w taki sposób tak długo, aż usłyszymy wcześniej ustawiony alarm. Dopiero wtedy możemy zakończyć medytację.

Czym jest medytacja i od czego zacząć

Czym charakteryzuje się medytacja z kamieniami naturalnymi?

Kamienie charakteryzują się tym, że posiadają specyficzną energię i wibrację. Pochodzą z ziemi, w konsekwencji uznaje się, że mają lecznicze właściwości. Często wykorzystuje się je podczas medytacji. Zanim jednak zostaną użyte, w pierwszej kolejności należy zająć się ich oczyszczaniem i ładowaniem. W tym celu płuczemy kamień w wodzie – może być ona przegotowana bądź różana. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich kamieni. Kamienie miękkie lub kruche nie mogą przebywać w wodzie, ponieważ grozi im rozpuszczenie lub pękanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wystawienie kamienia na noc podczas pełni księżyca lub w dzień- na działanie promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że kamień nie powinien znajdować się na słońcu zbyt długo, gdyż może wyblaknąć. Nie wolno eksponować go na ostre słońce w samo południe.

W późniejszym czasie kluczowe jest, aby skupiać się na własnym oddechu. Następnie po kolei bierzemy w dłoń kamienie- każdemu z nich należy poświęcić swoją uwagę. Jeśli wykorzystuje się jeden kamień, wówczas należy ująć go w obie dłonie.

Możliwe jest również tworzenie siatek kryształowych. W końcu każdy z kamieni posiada swoją własną, unikalną energię. Siatka jest w stanie połączyć ze sobą właściwości poszczególnych kryształów. 

Siatka kryształowa, moc płynąca z geometrii

Siatka kryształowa, moc płynąca z geometrii

Ziarno Życia- stwórz swoją siatkę kryształową

Ziarno Życia- stwórz swoją siatkę kryształową

Czym jest medytacja czakr?

Poruszając tytułowy temat nie możemy nie wspomnieć o medytacji czakr. Z praktycznego punktu widzenia jest to forma medytacji, która jest ukierunkowana na niewyrównane i zablokowane czakry. Co godne podkreślenia, możliwe jest wybranie medytacji koloru, medytację na energię lub medytację na pojedynczą czakrę.

Wyróżnić możemy następujące nazwy czakr:

 • czakra korzenia,
 • sakralna,
 • splotu słonecznego,
 • serca,
 • gardła,
 • trzeciego oka,
 • korony.

Osobie medytującej zależy na tym, aby czakry były zrównoważone, otwarte, aktywowane i wyrównane. Kiedy tak się dzieje, wówczas możliwe jest osiągnięcie emocjonalnego zrównoważenia, a także satysfakcjonującego samopoczucia fizycznego. Dzięki temu radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami będzie mniej kłopotliwe. 

Czakry i kamienie, które je wzmacniają

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...