Istnieje wiele sposobów na zrelaksowanie się. Każdy poszukuje nieco innych rozwiązań. Jednym z nich jest medytacja, która ma na celu oczyszczenie umysłu, a także wyzbycie się psychicznego napięcia. Zalet takiego treningu świadomości jest znacznie więcej. Czym jest medytacja? Dlaczego warto się na nią zdecydować? W jaki sposób powinniśmy ją rozpocząć? Czym charakteryzuje się medytacja z kamieniami naturalnymi? Czym jest medytacja czakr? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
- Czym jest medytacja?
- Dlaczego warto zdecydować się na medytację?
- W jaki sposób powinniśmy rozpocząć medytację?
- Czym charakteryzuje się medytacja z kamieniami naturalnymi?
- Czym jest medytacja czakr?
Czym jest medytacja?
Medytacja to w praktyce pewnego rodzaju trening umysłu, który charakteryzuje się elementami relaksacyjnymi, skupienia i świadomości. Często wiąże się to z wprowadzeniem się w nieco inny stan świadomości. Z całą pewnością można stwierdzić, że medytacja dla naszego umysłu jest podobnym zjawiskiem, co dla ciała ćwiczenia fizyczne. Tego typy praktyki w większości przypadków wykonuje się indywidualnie, najczęściej w pozycji siedzącej i z zamkniętymi oczami.
Głównym celem medytacji jest zbudowanie harmonijnego życia, jak również możliwie najlepsze zrozumienie innych i samego siebie. Dzięki temu podejmowanie nawet najtrudniejszych decyzji nie powinno sprawiać tyle problemów.
Medytacja to jedna z umiejętności, która powinna być trenowana, w przeciwnym wypadku efekty będą mierne i niesatysfakcjonujące.
Medytacja pochodzi od łacińskiego słowa “meditatio”, co oznacza rozważanie, zagłębienie się w myśli, namysł. Zjawisko to jest wynalazkiem epoki antycznej- wówczas medytacja była jedną z tradycji religijnych. Na dzień dzisiejszy jest to fundamentalna część buddyzmu, hinduizmu i konfucjanizmu. Co więcej, jest to również jeden z filarów popularnej jogi.
Dlaczego warto zdecydować się na medytację?
Nie da się ukryć, że medytacja to bardzo szerokie pojęcie. Istnieje wiele technik i celów takich działań. Nie bez powodu takie praktyki cieszą się tak dużą popularnością. Wbrew pozorom nie jest to jedynie sposób na to, by skutecznie się wyciszyć i uwolnić umysł od myśli. Osoby, które regularnie medytują z reguły mogą cieszyć się z obniżonego ciśnienia krwi. Zmniejszeniu ulega również tętno, jednocześnie przyspiesza metabolizm.
Potwierdzono badaniami, że medytacja może wspomóc leczenie niektórych dolegliwości. Wśród nich wyróżniamy:
- bezsenność,
- nadciśnienie,
- arytmię serca,
- złagodzeniu ulega migrena,
- możemy uporać się z chronicznymi bólami,
- jednocześnie ma pozytywny wpływ na niebezpieczną dla zdrowia depresję.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że medytacja dobrze oddziałuje na nasz mózg. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że zmieniają się częstotliwości fal mózgowych, jednocześnie zwiększa się poziom serotoniny w mózgu. Warto powiedzieć o pozytywnych zmianach w mózgu, które dotyczą stref odpowiadających za stres, empatię i pamięć.
W jaki sposób powinniśmy rozpocząć medytację?
Istnieje wiele rodzajów medytacji, które znacząco się od siebie różnią. Dla osób początkujących zalecana jest technika oddechowa, która uznawana jest za jedną z łatwiejszych. W pierwszej kolejności należy odnaleźć w mieszkaniu ciche i spokojne miejsce- jakiekolwiek przeszkadzanie jest bowiem negatywnym zjawiskiem. Następnie ustawiamy minutnik na około 5 minut. Jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednia pozycja, w której najważniejszy jest wyprostowany kręgosłup.
W kolejnym etapie zamykamy oczy i bierzemy kilka oddechów przez nos, a następnie powietrze wypuszczamy ustami. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco się uspokoić, jednocześnie wejdziemy w stan koncentracji.
W tym miejscu ważne jest to, aby całą uwagę skupiać na własnym oddechu, a dokładnie na tym, w jaki sposób powietrze jest w stanie przelatywać przez nos.
Co ciekawe, w ciele występuje kilka miejsc, które umożliwiają obserwowanie oddechu. Nie zmienia to jednak faktu, że najłatwiej jest po prostu zacząć od dziurek w nosie. Za każdym razem, gdy rozpraszamy się myślami z zewnątrz, starajmy się powracać do oddechu. Należy postępować w taki sposób tak długo, aż usłyszymy wcześniej ustawiony alarm. Dopiero wtedy możemy zakończyć medytację.
Czym charakteryzuje się medytacja z kamieniami naturalnymi?
Kamienie charakteryzują się tym, że posiadają specyficzną energię i wibrację. Pochodzą z ziemi, w konsekwencji uznaje się, że mają lecznicze właściwości. Często wykorzystuje się je podczas medytacji. Zanim jednak zostaną użyte, w pierwszej kolejności należy zająć się ich oczyszczaniem i ładowaniem. W tym celu płuczemy kamień w wodzie – może być ona przegotowana bądź różana. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich kamieni. Kamienie miękkie lub kruche nie mogą przebywać w wodzie, ponieważ grozi im rozpuszczenie lub pękanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wystawienie kamienia na noc podczas pełni księżyca lub w dzień- na działanie promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że kamień nie powinien znajdować się na słońcu zbyt długo, gdyż może wyblaknąć. Nie wolno eksponować go na ostre słońce w samo południe.

Czakry i kamienie, które je wzmacniają

Odblokuj swoje czakry za pomocą kamieni leczniczych
W późniejszym czasie kluczowe jest, aby skupiać się na własnym oddechu. Następnie po kolei bierzemy w dłoń kamienie- każdemu z nich należy poświęcić swoją uwagę. Jeśli wykorzystuje się jeden kamień, wówczas należy ująć go w obie dłonie.
Możliwe jest również tworzenie siatek kryształowych. W końcu każdy z kamieni posiada swoją własną, unikalną energię. Siatka jest w stanie połączyć ze sobą właściwości poszczególnych kryształów.

Siatka kryształowa, moc płynąca z geometrii

Ziarno Życia- stwórz swoją siatkę kryształową
Czym jest medytacja czakr?
Poruszając tytułowy temat nie możemy nie wspomnieć o medytacji czakr. Z praktycznego punktu widzenia jest to forma medytacji, która jest ukierunkowana na niewyrównane i zablokowane czakry. Co godne podkreślenia, możliwe jest wybranie medytacji koloru, medytację na energię lub medytację na pojedynczą czakrę.
Wyróżnić możemy następujące nazwy czakr:
- czakra korzenia,
- sakralna,
- splotu słonecznego,
- serca,
- gardła,
- trzeciego oka,
- korony.
Osobie medytującej zależy na tym, aby czakry były zrównoważone, otwarte, aktywowane i wyrównane. Kiedy tak się dzieje, wówczas możliwe jest osiągnięcie emocjonalnego zrównoważenia, a także satysfakcjonującego samopoczucia fizycznego. Dzięki temu radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami będzie mniej kłopotliwe.