Artsento
Blog

Jesteś people pleaser? te kamienie są dla Ciebie!

Czy jesteś people pleaser’em? To dość nowe określenie, które nie ma właściwego polskiego odpowiednika. Jednak wcale nie oznacza, że bycie nim to jakaś moda, czy nowy wytwór psychologów. People pleaser tłumaczony jest jako osoba zadowalająca, dlatego pozwól, że pozostaniemy przy tym angielskim określeniu. W wielkim skrócie people pleaser nie potrafi powiedzieć nie i stawia dobro innych na pierwszym miejscu. Często przeprasza i zawsze się zgadza z innymi… mimo że w środku ma zupełnie inne zdanie.

Czy jesteś people pleaser’em?

Bycie people pleaser’em jest często mylone z życzliwością. Jak to rozróżnić? Życzliwość wywołuje w nas dobre uczucia, a nadużywanie siebie (people pleaser) powoduje duży spadek energii lub smutek. Postaram się w kilku punktach opisać cechy takiej osoby. Sprawdź, czy pasują do Ciebie. Jeśli tak, to w dalszej części poznasz kamienie, które pomogą Ci wyjść z bycia people pleaserem.

  • nie umiesz odmawiać
  • przepraszasz dosłownie za wszystko
  • bierzesz odpowiedzialność za innych
  • zgadzasz się na wszystko
  • nie umiesz odpowiedzieć jak się czujesz
  • dajesz siebie w pełni, nie chcąc nic w zamian

Nie umiesz odmawiać

Z obawy przed odrzuceniem zgadzasz się na wszystko, nawet jeśli koszty są wysokie. Boisz się odmawiać, ponieważ w głębi duszy czujesz, że jeśli to zrobisz, ludzie odwrócą się od Ciebie i nie będziesz już potrzebna/potrzebny.

Za wszystko przepraszasz

To słowo z kolei jest bardzo często przez Ciebie używane. Przepraszasz za chwilowe opóźnienie, za swój kiepski humor, a nawet za to, że pizza, którą zamawialiście na wspólny wieczór ze znajomymi, przyszła zimna.

Bierzesz odpowiedzialność za innych

To łączy się również z punktem wyżej. Jak jeszcze opisać ten stan? Bliska Ci osoba ma zły humor, a Ty w głębi siebie czujesz, że to Twoja wina. Branie odpowiedzialności za innych to także wyręczanie innych w sytuacjach, w których sami by sobie świetnie poradzili.

Zawsze się ze wszystkimi zgadzasz

Dzieje się tak, nawet kiedy Twoja opinia totalnie różni się od otoczenia. Z obawy przed odrzuceniem jesteś w stanie od razu porzucić swoje zdanie na rzecz innych. Najlepiej zobrazuje to przykład. Jesteś w grupie crystalloversów i słyszysz, jak ktoś opowiada o tym, że Piryt można oczyszczać w wodzie. Doskonale wiesz, że w nim jest żelazo i później kamień może po prostu zardzewieć, ale nie mówisz nic lub delikatnie kiwasz głową, by inni nie zobaczyli, że masz jednak odmienne zadanie.

Dajesz siebie w pełni, nie chcąc nic w zamian

Dajesz z siebie sto procent i zgadzasz się zawsze, kiedy ktoś poprosi Cię o pomoc, niezależnie od tego, czy masz na to przestrzeń, czy nie. Z drugiej strony, kiedy Ty potrzebujesz wsparcia, nie umiesz o nie poprosić. Trudno Ci to zrobić, ponieważ od razu w Twojej głowie pojawia się myśl, że kogoś wykorzystujesz.

Karmisz się pochwałami

Wszyscy lubimy słowa uznania! People pelaser czuje satysfakcje i zadowolenie z siebie tylko wtedy, kiedy ktoś inny go pochwali. To jeden z głównych powodów, dla których people pleaser rezygnuje z siebie i swojej przestrzeni na rzecz innych ludzi.

Kryształ górski surowy szczotka

Większość punktów się zgadza?

Nie pomyśl, że bycie people pleaserem to jakaś zła cecha charakteru! Dlaczego jednak warto popracować nad tym, by z tego wyjść? Ponieważ w większości cierpisz na tym tylko Ty. Świat dookoła lubi people pleaserów, ponieważ wykonują oni tytaniczną pracę emocjonalną za innych. Mało kto wie, jak wielkim kosztem to robią. Pożegnanie się z byciem people pleaserem wprowadzi do Twojego życia więcej swobody, radości prawdy i szczerości ze sobą.

Znam kamienie, które pomogą Ci uwierzyć w siebie i stanąć po swojej stronie, dzięki czemu pożegnasz się z byciem people pleaserem. Jeżeli czujesz, że temat Cię przerasta i same kamienie nie pomogą, nie bój się skorzystać z pomocy terapeuty.

Pokonaj strach

Wiem, że wybranie nowej, nieznanej dotąd drogi może być dla Ciebie wielkim wyzwaniem. Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, możesz oswoić lęk z pomocą Śnieżnego Obsydianu. To kamień czakry podstawy, który pomoże Ci się uziemić i pokonać lęk, by iść dalej. Warto go mieć przy sobie cały czas.
Karneol wspiera aż trzy czakry (podstawy, sakralną i splotu słonecznego). Pomoże Ci skupić się na osiągnięciu tego, na czym Ci zależy, bez względu na to, jak wielki jest Twój strach. Kryształ ten dodaje także siły do działania. Będzie Ci ona potrzebna!

People pleaser najlepsze kamienie

Zacznę od żółtych kamieni, ponieważ są połączone z czakrą splotu słonecznego, czyli centrum naszej pewności siebie. Kiedy jest ona w dysharmonii, nie wierzymy w siebie, brakuje nam pewności, nakładamy maski, by nie pokazać, jacy jesteśmy, a także nie wiemy, jakie są nasze marzenia. To trochę tak, jakbyśmy przestali siebie znać.

Cytryn

Minerał ten znany jest przede wszystkim z tego, że przyciąga do naszego życia dobrobyt, szczęście i dostatek. Zwiększa ogólne poczucie szczęścia i pewność siebie, co jest bardzo ważne dla people pleaserów. Cytryn zachęca nas do bycia sobą, a także pomaga nam pozbyć się negatywności i głębokiego smutku. Cytryn oczyszcza energię wszystkiego wokół siebie, a także jest najlepszym kryształem zapobiegającym wyciekowi energii.

Tygrysie Oko

Tygrysie Oko jest idealnym kamieniem zapewniającym odwagę, asertywność i siłę woli. Minerał ten wzmacnia pewność siebie, łagodnie podnosząc nasz poziom energii. Pomaga zwalczyć samokrytycyzm i realizować własne cele.

Kwarc Rutylowy

To kamień, który wspiera wszelkie początki. Pomoże utrzymać nowe nawyki, które z czasem pozwolą Ci pożegnać się z byciem people pleaser’em. Dodatkowo Kwarc Rutylowy dodaje pewności siebie i przekonuje, że wcale nie musisz walczyć, aby się zmienić i rozwijać.

Żółty Kalcyt

Kryształ ten emanuje pozytywną energią, która jest w stanie każdego wyrwać z rutyny. Usuwa ospałość i dodaje przysłowiowego wiatru w żagle. Dzięki niemu możesz poczuć, że wychodzenie z bycia people pleaserem może być ciekawą przygodą!

Drugą grupą kamieni, które Ci pomogą, są te, które wzmacniają czakrę gardła. Brak harmonii w tej czakrze skutkuje trudnościami w odmawianiu i komunikowaniu swoich potrzeb. People pleaser z obawy przed odtrąceniem boją się mówić o tym, co czują oraz co myślą, dlatego ich czakra gardła może być przyblokowana. 

Kyanit

Kyanit to kamień komunikacji. Pomaga w jasny i klarowny sposób mówić o swoich potrzebach i pragnieniach. Minerał ten pomaga usunąć blokady emocjonalne i dodać siły do pozytywnych zmian, które doprowadzą Twój umysł do niezachwianego spokoju. 

Lapis Lazuli

Lapis Lazuli zachęca do szczerości i wyrażania własnej prawdy. Pomaga zaufać sobie oraz daje pewność, że dokonujemy dobrych wyborów i idziemy zgodnie z naszą ścieżką przeznaczenia.

Sodalit

Sodalit pokazuje nam, kim tak naprawdę jesteśmy. Pomaga w wyrażaniu osobistej prawdy i skutecznej komunikacji. Minerał ten pozwala spojrzeć na siebie z większą empatią, jasnością i zrozumieniem. 

Jak to wszystko ma działać?

Najlepiej, aby kamienie, o których wspomniałam wcześniej były zawsze przy Tobie. Zmiana swojego zachowania i sposobu postrzegania rzeczywistości wymaga czasu. Tak samo, jak praca z kamieniami. Nie oczekuj, że uda Ci się wyjść z bycia people pleaser’em w ciągu tygodnia. Potrzeba czasu, by się zmienić. Noś kryształy przy sobie, medytuj z nimi i korzystaj z afirmacji. Pamiętaj również o oczyszczaniu swoich kryształów. Wszystkie oprócz Kyanitu i Cytrynu magazynują energię, dlatego warto je okadzić lub umieścić pod wartką wodą. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, kliknij tytuł poniżej. W oddzielnej karcie otworzy Ci się artykuł na temat oczyszczania kamieni.

  • Jak oczyszczać kamienie

Warto też dodać im energii. Myślę, że po oczyszczeniu możesz je na godzinkę wystawić na słońce. Ważne, żeby nie było ono mocne, ponieważ zbyt silne promienie spowodują, że kamienie wyblakną. Najlepsze są promienie wczesno poranne i popołudniowe.

AFIRMACJE

Jestem dla siebie dobra
Kocham siebie za to jaka jestem
Znam i szanuje swoje granice
Jestem pewna siebie
Moje potrzeby są dla mnie ważne
Zasługuje na miłość, uwagę i szacunek
Podejmuje własne decyzje
Dostrzegam swoje uczucia i szanuje je
Moje uczucia są ważne
Mam prawo mieć inne zdanie
Mogę swobodnie komuś odmówić
Mój czas i energia są ważne

Do tej listy polecę Ci jeszcze jeden kamień, a mianowicie Kryształ Górski. Pewnie wiesz, że to król wśród minerałów. Jego energia ochroni Cię i doda siły, by wprowadzić zmiany w swoim życiu. Trzymam za Ciebie mocno kciuki. Ta droga z pewnością nie będzie łatwa, jednak jestem pewna, że na samym końcu czeka Cię największa wygrana, jaką jest wolność i powrót do siebie. Życzę Ci tego z całego kryształowego serca! Powodzenia!

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...