Ostatnie sztuki Kryształowego Kalendarza Adwentowego w sprzedaży! Nie czekaj na ostatnia chwilę! Znajdziesz je TUTAJ

Artsento
Blog
Kamienie naturalne - jak sprawdzić ich autentyczność?

Kamienie naturalne – jak sprawdzić ich autentyczność?

Kamienie szlachetne od wielu lat przyciągają wzrok i hipnotyzują swoim wyjątkowym wyglądem. Są elementem zdobiącym wszelkiego rodzaju biżuterię i wpływającym na jej wysoką cenę, co czyni ją ekskluzywnym dodatkiem do garderoby. Wysokie koszty związane z pozyskaniem kamieni naturalnych i ich niska dostępność sprawiły, iż część producentów – wykorzystując niewiedzę klientów – oferuje ich imitacje. Ustalenie autentyczności jest możliwe jedynie w specjalistycznym laboratorium, ale istnieje kilka sposobów, które pomogą kupującym odróżnić prawdziwy kamień od jego substytutu.

Kamienie naturalne – czym są?

Niektóre odmiany minerałów i skał, szczególnie tych rzadko występujących w przyrodzie, nazywany kamieniami szlachetnymi. Charakteryzuje je jednolity wygląd, efektowne zabarwienie, czystość oraz jednorodna struktura, które są bardzo pożądane wśród jubilerów na całym świecie. Natura tych kamieni jest w pełni wyjątkowa i można zaryzykować stwierdzenie, iż przyroda zawarła w nich to, co miała najcenniejszego – unikatowość. Prócz walorów wizualnych, kamienie szlachetne odznaczają się różną twardością, którą określa się w dziesięciostopniowej skali Mohsa.

Skala Mohsa – co nam mówi twardość kamienia?

Według niej, kluczowym czynnikiem mówiącym o szlachetnej naturze kamienia, jest jego odporność na zarysowania. Im wartość ta jest wyższa, tym ze szlachetniejszym kamieniem mamy do czynienia. Zaletą tej próby jest jej uniwersalność, gdyż każdy z nas może przeprowadzić ją samodzielnie.

Stopień twardości w skali MohsaRodzaj kamieniaSposób rozpoznania
1Talkłatwo zarysować go paznokciem
2Gipsmożna zarysować go paznokciem
3Kalcytz łatwością można go zarysować miedzianym drutem
4Fluorytłatwo zarysować go ostrzem noża
5Apatytciężko zarysować go ostrzem noża
6Ortoklazmożna zarysować go stalą narzędziową
7Kwarcminerał rysuje szkło
8Topazrysuje szkło bez najmniejszego problemu
9Korundtnie szkło, można zarysować go diamentem
10Diamentrysuje korund, tylko drugi diament może go zarysować

Według powyższej klasyfikacji, kamienie od 7. stopnia twardości w skali Mohsa, nazywa się kamieniami szlachetnymi. Kamieni tych nie można zarysować nożem ani żadną stalą narzędziową (np. pilnikiem), a same są w stanie rysować szklane powierzchnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że potwierdzenie autentyczności i wycena minerałów jest możliwa w specjalistycznym laboratorium gemmologicznym.

Dodatkowe cechy charakterystyczne – inkluzje, kolor, szlif kamienia

Prawdziwość kamieni naturalnych można określić nie tylko kierując się ich twardością, ale także poprzez ocenę cech związanych z ich wyglądem oraz rodzajem obróbki. Zanim jednak przystąpimy do ich oceny, warto usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, które mogą wypaczyć naszą ocenę – osiadający na ich powierzchni kurz czy tłuszcz potrafi ukryć wiele szczegółów. Inkluzje, czyli ciała obce w kamieniach naturalnych lub szczeliny, powstają w czasie ich rozwoju i wpływają na ich unikatowość. Zjawisko to może nam sugerować naturalne pochodzenie kamienia, gdyż kamienie syntetyczne są wewnątrz idealnie czyste. Nie pozwólmy zwieść się również podejrzanie niskiej cenie, która często zachęca do zakupu, ale najczęściej bywa zwyczajną próbą uśpienia czujności kupującego i sprzedania imitacji kamienia naturalnego.

Nie mniej istotną wskazówką będzie także barwa kamieni. Powinna ona wzbudzać nasze wątpliwości, gdy zawiera zbyt intensywne lub niespotykane dotąd przez nas kolory.

Do bardzo popularnych kamieni szlachetnych zalicza się m.in.:

  • akwamaryn,
  • cytryn,
  • kwarc różowy,
  • labradoryt,
  • selenit pomarańczowy,

Zakup prawdziwych kamieni naturalnych może być świetną okazją do zagłębienia się w wyjątkowy świat kolorów oraz barw tych unikatowych minerałów. Rozważając zakup takich kamieni, warto korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych producentów. Kamienie naturalne można kupić z łatwością online, na przykład w sklepie Artsento. Tylko takie miejsca oferują minerały najwyższej jakości, co do których pochodzenia będziemy mieć pewność. Biżuteria z takimi dodatkami będzie idealnym dopełnieniem wieczorowej kreacji. Sprawdzi się także doskonale jako forma prezentu dla najbliższej osoby.

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kwarc Dymny właściwości
8 listopada 2023

Kwarc Dymny to odmiana kwarcu tworząca dobrze wykształcone kryształy o zabarwieniu od...

Zaćmienie Księżyca i pełnia w Byku
24 października 2023

Zaćmienie Księżyca to symbol potężnych zmian. Połączony z pełnią staje się wydarzeniem,...

Najlepsze kamienie na Halloween i Samhain
10 października 2023

Za trzy tygodnie część z nas będzie świętować Halloween, a pozostali będą...