Artsento
Blog
olejek eteryczny

Aromaterapia – jak wybrać olejek eteryczny dla siebie?

Węch to zmysł, który wyjątkowo dobrze działa na wyobraźnię. Dobrze dobrany zapach jest w stanie nie tylko nas zrelaksować i poprawić nastrój, ale również przenieść nas w sentymentalną podróż do przeszłości, a nawet przyspieszyć proces leczenia z danego schorzenia. Decydując się jednak na zakup odpowiedniego olejku eterycznego, trzeba wiedzieć, który wybrać i czym poszczególne olejki różnią się od siebie, tak ażeby jakakolwiek aromaterapia, miała w ogóle rację bytu. 

W jaki sposób zatem, wybrać dla siebie odpowiedni olejek eteryczny?

Rodzaje olejków eterycznych

Chcąc wybrać dla siebie odpowiedni olejek, musimy zdawać sobie sprawę, że na rynku możemy znaleźć ich kilka rodzajów. Z pewnością oczekiwanych przez nas funkcji nie spełni zwykły olejek zapachowy, który, co prawda sprawdzi się do nadania miłej woni oraz oczywiście charakteru danemu pomieszczeniu, ale nic poza tym.

Zdecydowanie korzystniejszą alternatywą będzie tutaj olejek naturalny, który w zależności od jego typu i składu, bardzo dobrze nada się do masażu, inhalacji, bezpośredniego stosowania na skórę, a niekiedy nawet do użytku wewnętrznego.

Co ciekawe, każdy ze sposobów aromaterapii będzie miał inne zastosowanie i tak np. inhalacja olejkiem eterycznym pomoże nam na szybsze wyleczenie chorób układu oddechowego, alergie, zapalenie gardła, bądź też ból głowy, aromaterapia w formie masażu – na ból mięśni czy też kręgosłupa, a dolanie olejku do kąpieli, sprawi, że pozbędziemy się uciążliwych napięć, odprężymy się i będzie nam łatwiej zasnąć.

Składy olejków eterycznych

Olejek eteryczny olejkowi nierówny, nawet jeżeli na tapet weźmiemy wyłącznie te naturalne. Dlatego też, tak ważne jest, żeby zwracać uwagę na skład produktu. Istotnym jest, żeby etykieta zawierała informację o producencie, nazwie produktu (polskiej oraz łacińskiej), dacie produkcji, terminie przydatności oraz przede wszystkim określenie “olejek naturalny”. Wtedy mamy pewność, że produkt jest na pewno wysokiej jakości oraz przede wszystkim, że na pewno jest tym produktem, o który nam tutaj chodzi.

Nie oznacza to jednak, że uchroni nas to od alergii czy też jakichkolwiek podrażnień, gdyż jest to już indywidualna kwestia danej osoby i jej organizmu.

Biorąc pod lupę skład olejku eterycznego, który zamierzamy kupić, zwróćmy dodatkowo uwagę, żeby nie miał on dodanych sztucznych barwników i aromatów, gdyż wiele producentów lubi często dodać coś od siebie, tak ażeby koszt jego pozyskania był tańszy, a sprzedaż utrzymywała się, mimo wszystko, na wysokim poziomie. Najczęściej ma to miejsce w przypadku olejków różanych, które zazwyczaj pochodzą z Bułgarii, Maroko oraz Turcji i jeżeli na etykiecie został podany inny kraj, to warto zastanowić się, czy aby na pewno olej nie będzie zawierał niechcianych dodatków. Powinna się tutaj zapalić czerwona lampka.

Gdzie i od kogo kupować olejki eteryczne?

Miejsce zakupu olejku eterycznego również nie jest bez znaczenia. Najlepiej, żeby dany sprzedawca trudnił się oferowaniem wyłącznie tego typu produktów, a nie mieszanką wszystkiego na raz. Z pewnością unikajmy też sprzedawców, którzy oferują olejki eteryczne w butelkach z pipetą. Znajdująca się na pipecie guma, jest w stanie, bezpośrednio przedostać się do olejku. Powodując, że znajdą się w nim niechciane i szkodliwe substancje.

Należy też patrzeć, jak olejek eteryczny jest przechowywany. Dostęp do dużego oświetlenia oraz zbyt wysokie temperatury, z pewnością nie są komponentami, o które nam tutaj chodzi.

Jakość olejku eterycznego, możemy też sprawdzić poprzez zapach oraz poprzez wylanie odrobiny na kartkę papieru. Jeżeli pozostanie tłusta poświata, to będzie to oznaczało, że dany olejek zawiera, niechciane przez nas dodatki.

Jaki olejek eteryczny wybrać dla siebie?

Oprócz dokładnego przeanalizowania wspomnianych wyżej przesłanek, czyli innymi słowy tego, co zawiera etykieta danego olejku, tego czy jest on na pewno w ciemnej butelce i czy był odpowiednio przechowywany, a także czy sprzedaje go osoba godna zaufania (zaufany sklep), miejmy na względzie jego cenę. Z pewnością nie zdziwi tutaj nikogo fakt, że jakość kosztuje i nie inaczej będzie w przypadku olejków. Im olejek będzie tańszy, tym będziemy mieć większą pewność, że nie jest on tym produktem, którego docelowo szukamy.

Godnymi uwagi są np. olejki eteryczne, które można nabyć online w sklepie Artsento. Mamy tutaj do wyboru zarówno zapachy, które dodadzą nam wigoru i energii do działania, ale również te, które pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować.

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...