Duża różnorodność dostępnych kamieni sprawia, że początkujący kolekcjoner może nieco się pogubić. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdy minerał posiada inne właściwości, a jednocześnie wymaga innego podejścia, na przykład pod kątem prawidłowego czyszczenia lub przechowywania. Oto kilka porad dotyczących tego, jak rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem i jak dbać o kamienie naturalne.
Jaką moc mają kamienie?
Kamienie naturalne już od wielu lat wykorzystywane są w litoterapii, ze względu na ich właściwości lecznicze. Oddziałują one na każdy żywy organizm na zasadzie rezonansu – występują w nich takie same biopierwiastki, jak w organizmie człowieka. Wybrane minerały pozwalają wyzwolić dobrą energię, złagodzić uczucie napięcia czy stresu, a nawet złagodzić objawy bólowe. Niektóre kamienie oddają energię własną, inne pobierają ją od człowieka, działając uspokajająco. Najprostszym sposobem wykorzystania kamieni na co dzień jest noszenie biżuterii z nich wykonanej. Kamienie można również przykładać w miejsca wrażliwe na ciele, które najlepiej na nie reagują. Jakie właściwości posiadają najpopularniejsze minerały?
Ametyst
Ametyst to jeden z najpopularniejszych kamieni naturalnych. W starożytności wierzono, że pozwala on nocą na spokojny sen, usprawnia przemianę materii, a nawet pomaga łagodzić konflikty międzyludzkie. Na co dzień warto go używać, aby odgonić od siebie negatywne myśli oraz emocje. Ametyst dodaje cierpliwości, pomaga również odnosić sukcesy w życiu osobistym.
Agat
Agat to jeden z kamieni, który pozwala zachować równowagę na wielu poziomach życiowych. Mowa o sferze fizycznej, emocjonalnej oraz intelektualnej. Uważany jest za kamień wierności i miłości, dlatego często sięgają po niego pary. Zapewnia harmonię i spokój, które przydają się szczególnie w stresujących sytuacjach. Z tego powodu bywa nazywany kamieniem biznesmenów i ludzi sukcesu.
Kwarc
Kwarc oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną, jak i fizyczną. Łagodzi dolegliwości związane z układem krążenia i sercem, w tym również nadciśnienie i arytmię. Zapobiega anemii, wspomagając produkcję czerwonych krwinek. Kwarc polecany jest parom, które starają się o potomstwo – u mężczyzn zwiększa żywotność plemników, kobietom natomiast pomaga zajść w ciążę.
-
Kwarc różowy – surowa bryłka 2,5-3cm Brazylia – Kamień Miłości i Samoakceptacji7.00zł
-
Kwarc różowy polerowany bryłka 2-2,5cm – Kamień Miłości i Samoakceptacji9.00zł
-
Kwarc różowy bransoletka na gumce – Kamień Miłości i Samoakceptacji19.00zł
-
Kwarc różowy – zestaw trzech małych bryłek 2-2,5cm – Kamień Miłości i Samoakceptacji12.00zł
Cytryn
Cytryn to kamień, po który powinny sięgnąć osoby zmagające się z cukrzycą, gdyż reguluje on pracę trzustki i wątroby. Poprawia też pracę systemu nerwowego oraz układu trawiennego, łagodząc dolegliwości żołądkowe czy jelitowe.
Sodalit
Głównym zadaniem sodalitu jest poprawa koncentracji i rozjaśnienie umysłu. Usprawnia procesy myślowe, zwłaszcza w czasie nauki bądź rozwiązywania zadań logicznych. Pozwala też realistycznie spojrzeć na rzeczywistość i dokonać jej prawidłowej, niezafałszowanej oceny.
Jak czyścić kamienie naturalne?
Oczyszczanie kamieni to jedna z podstawowych czynności, jaką należy wykonać zarówno przed, jak i po ich użyciu. Pozwala ono pozbyć się złej energii, nagromadzonej w minerale. W tym celu można umieścić kamień pod bieżącą wodą. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, tak aby delikatna, miękka struktura nie uległa zniszczeniu. Inne sposoby oczyszczania kamieni naturalnych ze złej energii to:
- okadzanie – największą popularnością cieszy się oczyszczanie za pomocą dymu szałwii,
- zakopanie w ziemi – na głębokości 5-10 cm, w miejscu uważanym za pozytywne energetycznie,
- wystawienie na działanie promieni słonecznych lub światła księżyca – ta metoda nie jest zalecana dla ametystu, halitu i selenitu.
W jaki sposób przechowywać kamienie naturalne?
Chcąc stworzyć kolekcję kamieni naturalnych, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do ich przechowywania. Dobrze sprawdzają się elementy wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewniane skrzyneczki bądź misy. Innym rozwiązaniem są lniane woreczki, w których można umieścić pogrupowane kamienie, a następnie włożyć je na dno szafy. Ciekawą alternatywą jest organizer na kamienie, dzięki któremu można odczuwać pozytywną energię z samego faktu przebywania wśród nich bądź patrzenia na nie. Bryłki, które nie mogą stać samodzielnie, warto ustawić na specjalnym ekspozytorze.
Gdzie kupić kamienie naturalne?
Wiadomo już, jakie właściwości mają najpopularniejsze kamienie naturalne oraz jak się z nimi obchodzić. Pozostaje jednak pytanie, gdzie właściwie można skompletować całą kolekcję? Minerały dostępne są w sklepie Artsento, działającym online. Ich duży wybór sprawia, że początkujący kolekcjoner może w jednym miejscu nabyć wszystkie, interesujące go okazy.