Artsento
Blog
litoterapia czyli leczenie kamieniami

Czym jest litoterapia, czyli o leczeniu kamieniami

Litoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, w której stosuje się kamienie szlachetne i półszlachetne. Odpowiednio dobrane minerały mają za zadanie korzystnie oddziaływać na ciało poprzez uwalnianie swojej energetyzującej i leczniczej mocy. Celem litoterapii jest zmniejszenie dolegliwości bólowych różnego pochodzenia oraz poprawienie samopoczucia pacjenta poprzez zneutralizowanie negatywnych wibracji. A co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu kamieniami?

Na czym polega litoterapia?

Dobroczynne właściwości kamieni były już znane w starożytności, a leczenie minerałami praktykowano w Grecji, Indiach i na Dalekim Wschodzie. Popularną metodą stosowaną w tamtych czasach było na przykład picie sproszkowanych minerałów lub stosowanie okładów z pereł. Współcześnie litoterapię swoim klientom proponują głównie masażyści i biomasażyści, a zabieg polega na indywidualnym dobraniu kamienia do danej osoby i optymalnym rozmieszczeniu go na ciele. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek i płeć pacjenta, ale także jego stan zdrowia, wagę i styl życia. 

Litoterapia – główne założenia

Głównym założeniem litoterapii jest stwierdzenie, że kamienie szlachetne i półszlachetne mają zdolność do gromadzenia i emitowania energii, a każdy kamień może przechowywać energię innego rodzaju. Wspomniana energia ma kluczowe znaczenie dla człowieka, ponieważ zarówno jej nadmiar, jak i niedobór przyczyniają się do powstawania chorób. W trakcie litoterapii pacjent powinien mieć bliski kontakt z wybranym kamieniem. Minerały można położyć na odsłoniętą część ciała lub nosić w kieszeni, a nawet w torebce. Działanie kamieni polega na pobraniu z organizmu człowieka nadmiaru energii lub emitowaniu energii w przypadku jej niedoboru. W efekcie prawidłowy przepływ energii zostanie odblokowany, a pacjent w krótkim czasie powinien odczuć poprawę.

Właściwości lecznicze wybranych kamieni

Litoterapia skupia się na ogólnym dobrostanie organizmu pacjenta. Zastosowanie konkretnego kamienia ma przynieść pacjentowi ulgę, obniżyć napięcie wywołane stresem oraz korzystnie wpłynąć jego stan psychofizyczny. W trakcie konsultacji pacjent musi dokładnie opowiedzieć masażyście o objawach, jakie mu na co dzień towarzyszą, a na tej podstawie specjalista dobierze adekwatny minerał. A jakie właściwości lecznicze mają poszczególne kamienie? Obecnie masażyści często korzystają z takich minerałów jak:

 • ametyst to dobry wybór, gdy pacjent zmaga się z uporczywymi migrenami lub cierpi na bezsenność.
 • kwarc ma działanie uspokajające i ułatwia koncentrację na celu.
 • bursztyn jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na reumatyzm i może również zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych.
 • diament jest stosowany u osób, które borykają się z obniżonym nastrojem i brakiem energii, ponieważ ma dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną.
 • szafir pomoże złagodzić objawy niektórych chorób umysłowych.
 • agat wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego.

Kiedy warto skorzystać z litoterapii?

Skuteczność litoterapii nie jest potwierdzona naukowo, mimo to metoda ta ma wielu zwolenników na całym świecie. Masaż z użyciem minerałów to znakomity sposób na relaks i ukojenie nerwów, co może bezpośrednio przełożyć się również na stan zdrowia człowieka. Z litoterapii może skorzystać każdy, kto odczuwa dolegliwości fizyczne lub psychiczne, ponieważ metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Jednak ze względu na jej niepotwierdzone działanie, nie powinna być jedynym sposobem leczenia u osoby, u której zdiagnozowano chorobę przewlekłą lub chorobę bezpośrednio zagrażającą życiu. W takim wypadku litoterapia może pełnić funkcję leczenia wspomagającego długotrwały proces terapeutyczny.

Jakie zastosowanie mają kamienie szlachetne w medytacji?

Medytacja z zastosowaniem kamieni szlachetnych to doskonały sposób na wzmocnienie czakr, czyli podstawowych ośrodków energetycznych ludzkiego organizmu. Minerały najczęściej używane są do odblokowania siedmiu czakr głównych, które znajdują się w okolicy kręgosłupa i niedaleko ważnych splotów nerwowych. Każda z czakr ma unikalną nazwę i odpowiada za inną część ciała. Obecnie wyróżniamy takie czakry jak:

 • czakra podstawy
 • czakra sakralna
 • czakra splotu słonecznego
 • czakra serca
 • czakra gardła
 • czakra trzeciego oka
 • czakra korony

Medytacja z wykorzystaniem kamieni szlachetnych polega na wyciszeniu umysłu i ciała. Jeśli wybrany minerał ma zadziałać na czakry, to trzeba go ściskać w dłoniach lub umieścić na ciele dokładnie na wysokości wybranej czakry. W trakcie medytacji można się również wspomagać świecami zapachowymi, kadzidłami lub relaksującą muzyką. Kamienie szlachetne stosowane do tego rodzaju medytacji to przede wszystkim:

Litoterapia to fascynująca metoda, która może pomóc pacjentowi uporać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jednocześnie masaż kamieniami szlachetnymi to doskonały sposób na poradzenie sobie z nadmiarem negatywnej energii zgromadzonej w organizmie. Minerały można też zakładać na ciało w formie biżuterii lub stosować podczas medytacji. Prawidłowe dobranie kamienia do potrzeb pacjenta, powinno w krótkim czasie przynieść widoczne i zadowalające rezultaty.

Czakry i kamienie, które je wzmacniają

Co to jest litoterapia?

Litoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, w której stosuje się kamienie szlachetne i półszlachetne.

Na czym polega litoterapia?

Współcześnie litoterapię swoim klientom proponują głównie masażyści i biomasażyści, a zabieg polega na indywidualnym dobraniu kamienia do danej osoby i optymalnym rozmieszczeniu go na ciele. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek i płeć pacjenta, ale także jego stan zdrowia, wagę i styl życia. 

Kiedy warto skorzystać z litoterapii?

Z litoterapii może skorzystać każdy, kto odczuwa dolegliwości fizyczne lub psychiczne, ponieważ metoda ta jest całkowicie bezpieczna.

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...