Artsento
Blog

Jak oczyszczać kamienie

Czy wiesz jak oczyszczać kamienie, by wniosły do Twojego życia dużo dobrej energii? Oczyszczanie kamieni to jeden z ważniejszych procesów, dzięki któremu nasze kryształy będą nam pięknie służyły przez długi czas.

Dostaję wiele pytań na ten temat, dlatego postanowiłam jeszcze raz zebrać wszystkie znane mi metody w jednym miejscu, by były dobrym drogowskazem dla osób początkujących. Mam nadzieję, że doświadczeni crystalloversi, także znajdą w nim coś dla siebie.

Po co oczyszczamy kamienie?

Minerały działają jak gąbki. Absorbują energię z zewnątrz i kumulują ją w sobie. Jeżeli nazbierają zbyt wiele negatywnej energii, mogą oddać ją na zewnątrz, a to z kolei wpłynie na samopoczucie i poziom Twoich wibracji. W innym wypadku, gdy nie oczyszczamy kamieni, mogą one po prostu pęknąć, a biżuteria z nich zrobiona zerwać się w najmniej oczekiwanym momencie. Z kryształami, podobnie jest, jak z ludźmi. Jeżeli długo trzymamy w sobie gniew, w końcu wybuchamy. Kryształy także mają swoją wytrzymałość 😉

W magicznym świecie mówi się, że istnieją tylko dwa minerały, które nie absorbują energii z zewnątrz i są nimi Cytryn i niebieski Kyanit. Jednak moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że i one także tego potrzebują. Może nie tak często, ale jednak jest ono tej dwójce potrzebne.

Jak oczyszczać kamienie?

Mamy wiele metod oczyszczania kamieni. Dzięki temu możemy wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają, a także dostosować je do konkretnych kamieni. 

Woda

Najlepiej oczyszczać kamienie w potokach, rzekach i innych akwenach, w których woda jest w ruchu. Jednak współczesne wiedźmy i magowie doskonale radzą sobie w miejskich warunkach i oczyszczają kamienie w kuchni lub łazience. Jeżeli nie masz dostępu do żadnego potoku, zbierz swoje kryształy i ustaw je pod bieżącą wodą, która płynie z kranu. Nie zapomnij o intencji, ona ma wielką moc. Możesz w myślach powiedzieć, że z pomocą wody oczyszczasz wszystkie kamienie z wszelkiej nieodpowiedniej energii. 

Ze względu na twardość i skład chemiczny niektóre minerały nie mogą być oczyszczane w wodzie. Poniżej możesz kliknąć tytuł i dowiedzieć się, których kamieni nie wolno oczyszczać w wodzie. 

Kadzidła

Oczyszczanie kamieni z pomocą kadzideł polega na okadzaniu ich dymem. Jest wiele ziół, które mają właściwości oczyszczające. Są to Palo Santo, Biała Szałwia, Lawenda, Pokrzywa, Drzewo Sandałowe, Yerba Santa, a także Bylica. Oczywiście nie wymieniłam ich wszystkich. Te, o których wspomniałam, po prostu są przeze mnie sprawdzone.

Jak oczyszczać kamienie z pomocą kadzideł? Weź do ręki Pęczek Szałwii, Palo Santo lub inne zioło i podpal je, po czym po chwili zgaś płomień. Nie przejmuj się, jeżeli drewienko Palo Santo po chwili przestanie dymić, to normalne.

Kiedy Twoje kadzidło zacznie dymić, przesuwaj je nad kryształami, które wymagają oczyszczania. Kierunek, w jakim trzeba to robić nie ma wielkiego znaczenia. Zazwyczaj zataczam kręgi nad kamieniami, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeżeli ten kierunek budzi w Tobie opór, możesz śmiało zrobić odwrotnie. Nasze samopoczucie podczas oczyszczania jest kluczowe! Nie powinno być w nim lęku, czy złości.

Tutaj także warto dodać intencję. Możesz powiedzieć w myślach lub na głos, że oczyszczasz kamienie z wszelkiej nieodpowiedniej energii.

Dużym plusem okadzania jest to, że możemy je wykonać ze wszystkimi kamieniami, bez wyjątku.

Sól

Będziesz do tego potrzebować lnianego woreczka i pojemnika, do którego wsypiesz sól. Włóż kryształy, które chcesz oczyścić do woreczka i dokładnie go zawiąż. Posyp dno pojemnika solą, a następnie połóż na niej woreczek z kamieniami. Pozostało tylko zasypać go w całości solą i gotowe!

Jeżeli nie możesz użyć tak dużej ilości soli, to mam dla Ciebie drugie rozwiązanie. Rozsyp sól na podstawku, a na nią połóż kawałek naturalnego materiału, na którym umieścisz kamienie, które wymagają oczyszczenia. Niezależnie od metody należy zostawić kamienie w soli na co najmniej 12 godzin. Bariera, jaką jest woreczek czy materiał pozwoli ochronić Twoje kryształy przed zarysowaniem. A len, czy inny naturalny surowiec nie zaburzy przebiegu energii. Jaka sól będzie najlepsza do oczyszczania? Każdy ma trochę inne preferencje. Ja uwielbiam morską. Czytałam, że świetna jest również sól Epson. Ta Himalajska jest również ok. Niezależnie od tego, jaki rodzaj soli wybierzesz, dzięki tym metodom Twoje kryształy będą oczyszczone i unikną mikrouszkodzeń.

Księżyc

Również z pomocą Księżyca możesz oczyścić swoje kamienie. Wystarczy, że wystawisz kryształy na parapet w czasie pełni i zostawisz je tam na całą noc. Tak naprawdę to czas od pełni do nowiu jest dobrym momentem na oczyszczanie kamieni. Jednak swoją największą moc Luna osiąga podczas pełni. 

Jak oczyszczać kamienie z pomocą innych kryształów?

Niektóre minerały potrafią oczyścić inne kamienie z nieodpowiedniej energii. To Kryształ Górski, Ametyst i Selenit. Z pomocą szczotek Ametystowych i Kwarcowych, a także Selenitowej miseczki możesz oczyścić nie tylko bryłki, ale również swoją kryształową biżuterię.

Zdjęcie przedstawia dużą szczotkę Ametystową, na której położone są bransoletki z Kwarcu Dymnego i Larimaru. Kryształowe szczotki idealnie nadają się do oczyszczania kamieni.

Wystarczy, że na szczotce umieścisz bransoletki z kamieni lub naszyjniki i zostawisz je tam na minimum 12 godzin. Gdy mam intensywny dzień i czuje, że wiele działo się w mojej energii, to przed pójściem spać odkładam biżuterię na Ametystową szczotkę, lub wkładam ją do Selenitowej miseczki.

Jak często oczyszczać kamienie?

Wszystko zależy od tego, jak często z nimi pracujesz. Biżuterię ochronną najlepiej oczyszczać codziennie. Jeśli nie masz takich możliwości, warto robić to raz na tydzień. To samo dotyczy bryłek.

W przypadku pozostałej kryształowej biżuterii, czy kamieni fajnie jest oczyszczać je raz na tydzień, maksymalnie na dwa tygodnie. Kiedy biorę kryształ do ręki, czuję, czy potrzebuje już oczyszczenia, czy nie.

Jeżeli sprawia wrażenie nienaturalnie ciężkiego albo po dotknięciu od razu zaczyna boleć głowa, to znak, że potrzebuje oczyszczenia.

Mam nadzieję, że ta kryształowa wiedza pomoże Ci w oczyszczaniu Twoich kamieni. A jeśli masz pytania do tych metod, możesz śmiało do mnie napisać maila lub odezwać się w mediach społecznościowych. Chętnie na wszystkie odpowiem! Zapraszam Cię także do zapisania się do crystallettera, w którym co tydzień opowiadam o kryształowych ciekawostkach, nowościach i promocjach. Serdecznie zapraszam. Niech się dzieje magia ♡

Zapisz się do naszego crystallettera!

Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...