Artsento
Blog
różne kształty kryształów kamieni szlachetnych

Formy i kształty kryształów

Kryształy mają różne kształty i rozmiary. Kamienie naturalne kształtują się na Ziemi w różnych formach, na które w dalszym etapie ich życia ma wpływ natura w całej swojej okazałości. Nieoszlifowane, naturalne kryształy mają wiele różnych kształtów w zależności od swojej wewnętrznej struktury. Kształt kryształu jest tworzony przez uporządkowany układ pierwiastków chemicznych, który ten kształt dyktuje. Istnieją różne struktury kryształów, które określają kształt wzrostu minerałów i kryształów. Sieć krystaliczna to wzór, który powtarza się, gdy kryształy rosną nabierając różnych form. Najpopularniejszą z nich to szczotka krystaliczna. To właśnie od niej zaczniemy.

O co chodzi z tymi szczotkami?

Szczotka krystaliczna to naturalna forma występowania wielu kryształów. Jest to skupienie różnej wielkości kryształów, narastających blisko siebie na wspólnym podłożu. Najczęściej powstają na ścianach szczelin, jaskiń oraz różnego rodzaju pustek skalnych. Szczotki krystaliczne mogą być zbudowane z kryształów jednego lub kilku różnych minerałów reprezentowanych m.in. przez kwarce, baryt, granaty, gips i wiele innych. W tej formie najczęściej można spotkać ametyst, cytryn, kryształ górski. Szczotka ametystowaOdkryjSzczotka kwarcu dymnegoOdkryjSzczotka cytrynuOdkryj Previous Next

Geody

Geody to przestrzeń masy skalnej wypełniona minerałem. Puste miejsca w skałach zostają wypełnione minerałami w skutek krystalizacji. Geody mają zazwyczaj owalną formę. Na ściankach ich kulistej wnęki tworzą szczotki kryształów skierowanych swoimi końcami ku środkowi geody, tworząc bardzo zjawiskową kryształową grotę. Geody tworzą najczęściej minerały takie jak ametyst, agat i kwarc.

Bryłki 

Surowe:
Takie kryształy – masywne kawałki kamienia, drobne bryłki lub monokryształy – nie zostały w żaden sposób ukształtowane ani zmienione. Ich formę nadała im natura. Niektórzy czują, że ich energia jest silniejsza lub czystsza. Są też częściej wybierane przez kolekcjonerów okazów geologicznych. Surowa forma nie zawsze oznacza szorstką bryłę. Kryształy mogą przyjmować przybierać kształt sześcianu (piryt), ośmiościanu foremnego (fluoryt) czy dwunastościanu rombowego (granat).
Polerowane:
Takie bryłki powstają poprzez umieszczenie ich w obracającym się cylindrze wraz z serią materiałów ściernych, aż szorstkie krawędzie staną się gładkie i zaokrąglone. Maszyna ta wyglądem przypomina naszą starą, poczciwą pralkę franie, stąd też nazwa takich kamieni – bębnówka. Poza naturalnymi formacjami kryształów, istnieje nieograniczona ilość kształtów nadanych im przez człowieka. Kryształowe jajka, serca, obeliski, różdżki czy figurki. Bez względu na to, co wolisz, pomocne jest posiadanie w swojej kolekcji różnorodnych kształtów kryształów, abyś mógł przekonać się, które bardziej do Ciebie przemawiają.
Szukaj
Kategorie
Bądź na bieżąco
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach, ofertach specjalnych i innych informacjach o rabatach.
Zobacz również
Kamienie, które łagodzą gniew i drażliwość
3 kwietnia 2024

Czy zdarza Ci się odczuwać drażliwość albo silny gniew? Wierzę, że tak....

opis znaku zodiaku Wodnik - amulety dla Wodnika
Wodnik – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Czas narodzin Wodników przypada na przełom stycznia i lutego. W tym zimnym...

Waga - opis znaku zodiaku
Waga – opis znaku zodiaku
14 lutego 2024

Waga to siódmy znak Zodiaku. Osoby spod znaku Wagi urodzone są na...